Ile kosztuje budowa domu? 

1 min czytania

ile kosztuje wybudowanie domu

Aby oszacować koszt budowy domu w 2023 roku, najczęściej stosuje się metrykę kosztu za metr kwadratowy. W stanie surowym, ceny ofertowe firm budowlanych często kształtują się na poziomie 2000 – 2500 zł za metr kwadratowy. Jeżeli jednak mówimy o stanie deweloperskim, typowe ceny oscylują w granicach 3500 – 5000 zł za metr kwadratowy. Koszty te mogą jednak różnić się w zależności od złożoności projektu. Przy budowie domu o powierzchni do 70 m2, całkowity koszt budowy i wyposażenia może wynieść od 300 do 350 tysięcy złotych.

Jakie są koszty budowy domu „pod klucz”?

W celu oszacowania kosztów domu „pod klucz” najłatwiej jest skorzystać z ceny za metr kwadratowy. Najczęściej, stan surowy domu wynosi od 2000 do 2500 złotych za m2, podczas gdy w stanie deweloperskim ceny wahają się od 3500 do 5000 złotych za m2. Po prostu pomnóż jedną z tych wartości przez liczbę metrów kwadratowych w projekcie, aby uzyskać określoną kwotę. Do tej sumy należy dodać koszty wykończenia nieruchomości, które również zależą od jej rozmiaru. W przypadku domów o powierzchni do 70 m2 koszty te mogą wynosić od 300 do 350 tysięcy złotych.

Jaką cenę ma najmniej kosztowny dom?

Cena najmniej kosztownego domu może zaczynać się od niewiele ponad 100 tysięcy złotych, jeżeli jest on w stanie surowym. Finalna cena będzie zależeć od wybranego projektu oraz powierzchni domu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na darmowy projekt domu do 70 m2 lub wykupimy taki za 2 – 4 tysiące złotych, to takie kwoty mogą okazać się rzeczywiste. Do takiej sumy trzeba jeszcze dodać koszty związane z wykończeniem i umeblowaniem nieruchomości, ale nawet i tak, cena może być niższa niż koszt zakupu mieszkania o porównywalnej powierzchni w mieście.

Jaka jest cena domu o powierzchni 70m2 bez pozwolenia na budowę?

Koszt budowy domu o powierzchni 70 m2 bez pozwolenia, w stanie surowym, oscyluje w granicach 150 – 170 tysięcy złotych. Do tej sumy należy dodać koszty związane z wykończeniem i urządzeniem wnętrza. Dla domu o takim metrażu całkowite wydatki na budowę i urządzenie wnętrz mogą się zamknąć w kwocie 300 – 350 tysięcy złotych. W porównaniu cena za zakup mieszkania o podobnym metrażu w średnim lub dużym mieście jest znacznie wyższa.

Czy możliwe jest zbudowanie domu za 100 tys. zł?

Za 100 tys. zł. możliwe jest zbudowanie domu, ale tylko wtedy, kiedy mówimy o stanie surowym małego obiektu o powierzchni około 50 – 60 metrów kwadratowych. Koszt ten obejmuje jedynie proces budowy, nie biorąc pod uwagę cen działki. Z uwagi na obecne ceny materiałów budowlanych, takie przedsięwzięcie staje się niewykonalne dla większych budynków. Jest to także niemożliwe do osiągnięcia, jeśli naszym celem jest budowa domu w stanie deweloperskim. Lepiej jest założyć wyższe koszty i uniknąć przyszłych rozczarowań.

Zobacz również: Jak tanio wybudować dom