Jak zamontować sprzęgło hydrauliczne? 

1 min czytania

Jak zamontować sprzęgło hydrauliczne

W tekście, który właśnie zacząłeś czytać podpowiadamy jak łatwo zamontować sprzęgło hydrauliczne. W dalszej części tekstu opisujemy zastosowanie sprzęgła oraz zasady działania.

Montaż sprzęgła hydraulicznego

Zanim zaczniesz montaż, na korpusie sprzęgła załóż uchwyty: górny – pod wlotem z kotła i dolny – nad wylotami powrotu. Następnie dopasuj sprzęgło wraz z uchwytami do ściany, zaznaczając miejsca, w których zamontujesz śruby. Upewnij się, że znaczniki są w linii, a potem wywierć otwory. Przymocuj sprzęgło w określonym miejscu, a potem podłącz je do systemu kotła oraz do obwodów grzewczych (rozdzielacz obwodów grzewczych kotła).

Po skończonym montażu, napełnij sprzęgło płynem grzewczym i dokładnie sprawdź, czy wszystkie połączenia są szczelne. Następnie, w pokrywie sprzęgła umieść czujnik temperatury płynu grzewczego (który jest elementem automatycznego systemu kotła) zasilającego obwody grzewcze.

Po regulacji przepływów w obwodzie kotła i obwodach grzewczych zgodnie z planem, nie jest wymagana dalsza obsługa sprzęgła. Jednakże, po sezonie grzewczym nie zapomnij o przepłukaniu sprzęgła, aby usunąć zalegające cząstki osadu.

Na koniec, napełnij sprzęgło ponownie płynem grzewczym. Pamiętając o zabezpieczeniu pomp działających w systemie grzewczym, na przewodzie doprowadzającym z kotła do sprzęgła hydraulicznego, zamontuj filtr siatkowy z minimalną liczbą oczek 200/cm2.

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne znajduje zastosowanie w kotłowniach wyposażonych w jeden lub kilka kotłów, przeznaczonych do zasilania układów grzewczych o kilku obiegach (np. grzejnikowym, ogrzewania podłogowego lub płaszczyznowego ściennego). Urządzenia tego typu montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych. Warunkiem jest, aby ich zapotrzebowanie na moc grzewczą była nie większa, niż 65 kW.

Działanie sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne w systemie grzewczym działa jak separator tłoczenia ciepła między obiegiem kotła a obiegami grzewczymi. Aby zachować poprawność działania, niezbędne są jedna lub więcej pomp działających w obiegu kotła oraz pompy w obiegach grzewczych. Urządzenie to umożliwia znaczne podniesienie efektywności ciepłowniczej kotłów, jednocześnie umożliwiając pompom w obiegach grzewczych pracę przy różnych intensywnościach, niezależnie od działania pomp w obiegu kotłowym.