Podstawa fundamentowa jest tradycyjnym typem fundamentu, który nadal jest preferowany przez wielu deweloperów. W połączeniu z murami fundamentowymi efektywnie przekazuje ciężar budynku na ziemię, gwarantując stabilność i wytrzymałość całej struktury. Jak stworzyć podstawę fundamentową i jakie są związane z tym koszty? I czy podstawa fundamentowa to jest to samo co ława?
Czym jest fundament typu ława?
Niezbędne jest rozjaśnienie terminu „fundament typu ława”. Jest to odmiana fundamentu bezpośredniego, który jest umiejscowiony pod powierzchnią gruntu, poniżej linii zamarzania. Ławy fundamentowe są podobne do poziomych belek o kształcie prostokątnym i stanowią najgłębiej umiejscowioną część konstrukcji fundamentu. Powyżej nich umiejscowione są ściany fundamentu i następnie, już powyżej powierzchni gruntu, budowane są ściany budynku. Budowa domu rozpoczyna się więc od konstrukcji ławy fundamentowej.
Jakie są różnice między płytą fundamentową a ławą?
Podczas budowy domu, możemy spotkać się z różnymi rodzajami fundamentów. Najpopularniejsze z nich to: stopa fundamentowa, płyta fundamentowa i ława fundamentowa. Budownictwo jednorodzinne często korzysta z dwóch ostatnich. Stąd pojawia się pytanie – co lepiej wybrać, płytę czy ławę fundamentową?
Podstawa fundamentowa to jednolita, żelbetonowa struktura, która obejmuje całą powierzchnię pod budowlą. W przypadku fundamentów ławowych tylko ściany nośne są na nich postawione. Takie podejście jest stosowane od wieków. Ławy służą jako podpora dla ścian budynku, przenosząc ich ciężar pionowo na grunt, co gwarantuje niezrównaną stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji.
Jednakże, jeśli budujemy dom na mniej stabilnym gruncie i chcemy uzyskać pewny fundament, fundament ławowy może nie być wystarczający. W takim przypadku warto rozważyć płytę, która rozprowadza ciężar na większym obszarze. Dodatkowym atutem jest fakt, że montuje się ją stosunkowo płytko, co redukuje zakres prac ziemnych. Ponadto odpowiednio ocieplona podstawa fundamentowa jest gotową powierzchnią podłogi na gruncie.
Jak klasyfikujemy różne typy fundamentów?
Istnieje wiele typów fundamentów, z których najważniejsze to:
- Fundamenty niezbrojone – są one najczęściej stosowane przy budowie mniejszych budynków, które nie narażają ich na duże obciążenia;
- Fundamenty zbrojone – najczęściej wykorzystuje się je przy budowie domów jednorodzinnych;
- Fundamenty bezpośrednio w gruncie – przy ich budowie kopie się wykop o wymiarach fundamentu i wstawia się do niego folię termoizolacyjną;
- Fundamenty w deskowaniu – wymagają one wykopu o większych wymiarach i użycia warstwy pośredniej z chudego betonu.
Sprawdź także: Zasypywanie fundamentów
Jak prawidłowo określić wymiary fundamentu?
Fundament to kluczowy składnik struktury budynku. Nieodpowiednio dobrany może prowadzić do osiadania budynku, stąd znaczenie właściwego wyboru jego rozmiaru i prawidłowego osadzenia w ziemi.
Jaką powinna mieć szerokość, wysokość i grubość fundament? To zależy od rozmiaru i wagi budynku, a także od nośności gruntu, dlatego rozmiary fundamentu powinien obliczyć specjalista podczas adaptacji projektu domu do konkretnych warunków na działce.
Typowo, w budynkach jednorodzinnych wykorzystuje się wzmocnione fundamenty o poniższych specyfikacjach:
- wysokość fundamentu: 30-40 cm,
- szerokość fundamentu: 60-100 cm.
Jakie elementy są wymagane do stworzenia fundamentu?
Podczas budowy typowego fundamentu ze zbrojeniem musimy posiadać:
- beton – dla fundamentu idealny jest beton towarowy C12/15 lub C16/20,
- zbrojenie ze stalowych prętów – o średnicy 12 mm, najlepiej typu St 0, St 3 lub 34GS,
- strzemiona do łączenia prętów – o średnicy 6 mm,
- folia pod fundament – powinna to być folia budowlana chroniąca przed wilgocią,
- beton chudy pod fundament – do stworzenia betonu chudego C8/10 potrzebujemy cementu, piasku i wody,
- materiały do deskowania – deski szalunkowe, kantówki itp.
Zobacz także jak wykonać zbrojenie schodów: Zbrojenie schodów
Jak prawidłowo zbroić fundamenty?
Zbrojenie ławy fundamentowej to kluczowy etap budowy fundamentów. Jego celem jest podniesienie odporności fundamentu na rozciąganie, które może wystąpić w całej konstrukcji budynku. Wykorzystuje się do tego 4 pręty stalowe, gładkie lub żebrowane, o średnicy 12 mm. Powinny one zostać ułożone wzdłuż ławy i połączone na zakład, aby zabezpieczyć ciągłość zbrojenia. Strzemiona są stosowane do połączeń zbrojenia w ławach fundamentowych.
Zasady zbrojenia ławy schodkowej są podobne, zazwyczaj stosuje się tam uskok do 30 cm. Niezależnie od rozmiaru, zbrojenie ławy fundamentowej musi być prawidłowo skonstruowane na narożnikach, korzystając z dodatkowych prętów w formie litery L lub poprzez zagięcie głównych prętów zbrojeniowych. Pręty są ze sobą połączone przy pomocy drutu wiązałkowego.
Co należy umieścić pod zbrojeniem ławy? Nie powinno ono bezpośrednio leżeć na ziemi, dlatego pod konstrukcję należy umieścić dystanse lub betonowe klocki, tak aby odległość między betonem a dolnymi prętami wynosiła około 4 cm.
Przeczytaj także: Zbrojenie stropu
Proces tworzenia ławy fundamentowej
Kiedy przychodzi do budowy ław fundamentowych, najpierw musisz nałożyć warstwę znaną jako chudy beton (chudziak) na wykop. Następnie przystępujemy do zbrojenia, a dopiero później możemy zacząć wylewać beton na ławę fundamentową.
Istnieją dwie główne techniki budowy ław. Pierwsza metoda polega na wykorzystaniu deskowania, co umożliwia precyzyjne przygotowanie fundamentów i ułatwia wygładzanie zewnętrznych warstw betonu. Drugą techniką jest metoda bez użycia deskowania, gdzie po umieszczeniu ławy fundamentowej w gruncie, przed jej zalaniem, musimy nałożyć folię hydroizolacyjną.
Podczas wylewania fundamentu musimy pamiętać o tym, że powinno to odbywać się płynnie i sprawnie, najlepiej w przeciągu kilku godzin. Po tym jak beton zostanie wylany, musimy odczekać chwilę na jego częściowe stwardnienie, a następnie wyrównujemy powierzchnię.
Po upływie doby, betonowe fundamenty powinny być regularnie zraszane wodą przez około 2-3 dni, aby zapobiec ich przyspieszonemu wysychaniu.
Kiedy można zdjąć formę po wylaniu fundamentów? Zazwyczaj można to zrobić już po upływie tygodnia. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać o tym, jak długo powinien schnąć fundament. Na całkowite utwardzenie betonu musimy czekać nawet do 30 dni, chociaż czas ten może być krótszy i zależy od rodzaju użytego betonu i warunków atmosferycznych.
Po całkowitym wysuszeniu fundamentu możemy nałożyć na niego izolację, np. za pomocą folii hydroizolacyjnej lub papy asfaltowej termozgrzewalnej. Dopiero po tym możemy zasypać fundamenty i rozpocząć budowę ścian fundamentowych.
Sprawdź również: Zbrojenie budowlane