Zasypywanie fundamentów 

1 min czytania

zasypywanie fundamentów

Zgłębianie tematu zasypywania fundamentów to kwestia, która często jest lekceważona podczas budowy domu. Mimo to, z punktu widzenia długoterminowego, może to mieć kluczowe znaczenie dla wytrzymałości podłóg w naszej rezydencji. Dlatego warto zaznajomić się z zasadami prawidłowego zasypywania fundamentów i procesem, jak ten przebiega.

Jak zasypywanie fundamentów wpływa na stabilność budynku?

Zasypywanie fundamentów jest ostatnim krokiem w procesie prac gruntowych. Jest ono wykonywane po demontażu szalunków i aplikacji izolacji przeciwwilgotnościowej. Zwykle do szybkiego i skutecznego zasypywania wykopu wykorzystuje się maszyny takie jak koparki i zagęszczarki, jednak narożniki zaleca się wypełnić manualnie. Takie podejście zmniejsza ryzyko uszkodzenia ścian fundamentowych. Zasypanie fundamentów od strony wewnętrznej bezpośrednio wpływa na trwałość przyszłych posadzek. Największym błędem jest zasypywanie fundamentów gruntem rodzimym, co nieuchronnie prowadzi do późniejszego osiadania podłóg.

Sprawdź również: Ławy fundamentowe

Jakie surowce powinno się używać do zasypki fundamentów?

Zazwyczaj do zasypki fundamentów z zewnątrz wykorzystuje się glebę z miejsca budowy. Jeżeli jest to wymagane, możliwe jest użycie piasku lub żwiru, które umożliwiają efektywne odprowadzanie wody. Kiedy warunki gruntowo-wodne są niekorzystne, warto rozważyć zastosowanie drenażu opaskowego wokół budynku. Glebę z miejsca budowy nie powinniśmy stosować do wypełniania wnętrza fundamentów. W tym miejscu obsypka musi mieć specyficzne właściwości, które umożliwią bezpieczne zainstalowanie podłóg.

Do zasypki fundamentów od wewnątrz zastosować należy materiał przepuszczalny. Na dno kładzie się kruszywo lub tłuczeń o grubości kilkudziesięciu centymetrów. Są one stabilne i dobrze filtrują podłoże. Na dno można również położyć żwir. Warstwę wierzchnią tworzy piasek, który wypełnia fundamenty aż do poziomu gruntów. Nie może to być jednak dowolny piasek. Najlepiej sprawdza się piasek kopalniany o ziarnach kanciastych. Jego powszechna dostępność powinna zapewnić łatwość w pozyskaniu odpowiedniej ilości materiału do zasypki fundamentów.

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty?

Podczas zasypywania fundamentów istotne jest przestrzeganie standardów budowlanych. Jak wcześniej wspomniano, najniższą warstwę fundamentów zasypuje się przy użyciu pospółki lub tłuczniu, do której dodaje się żwir. Następnie, reszta wykopu zasypana jest piaskiem, rozmieszczonym w warstwach nieprzekraczających 30 centymetrów. Każda kolejna warstwa musi być solidnie zagęszczona za pomocą urządzeń mechanicznych. Przed tym procesem, piasek jest nieznacznie zwilżany, co sprzyja lepszej wibracji gruntu. Dodatkowo wilgotność ogranicza kurczenie i przemieszczanie ziaren piasku. Należy zachować ostrożność przy krawędziach, aby nie uszkodzić ściany fundamentów.

Zewnętrzną stronę fundamentów można zasypać gruntem rodzimym, z którego usunięta została warstwa próchnicza. Należy jednak upewnić się, że nie ma w nim żadnych odpadów czy zanieczyszczeń. Zasypywanie zewnętrznej części fundamentów następuje po nałożeniu izolacji przeciwwilgociowej. Trudne warunki gruntowe mogą wymagać zastosowania drenażu opaskowego.

Zbrojenie schodów 

zielonepoludnie
43 sec read

Zbrojenie budowlane 

zielonepoludnie
3 min czytania

Ławy fundamentowe 

zielonepoludnie
3 min czytania